Opis
„Człowiek w poszukiwaniu sensu” ma wiele mówiący podtytuł: „Głos nadziei z otchłani Holokaustu”. To właśnie odnalezienie nadziei było czymś, co pozwoliło Franklowi przeżyć obóz – oraz stworzyć podstawy logoterapii. Książka została podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy przeżyć autora w obozie koncentracyjnym, druga zawiera podstawy logoterapii.
Logoterapia jest oparta na poznaniu samego siebie i odnalezieniu sensu własnej egzystencji. Frankl twierdzi, że to właśnie ta umiejętność – odnalezienie sensu życia nawet w obozie koncentracyjnym – była stworzeniem sobie szansy na przetrwanie i ocalenie. Autor wspomina równocześnie, jak istotna była w obozie pomoc drugiego człowieka. Pomoc polegająca na wysłuchaniu, dodaniu otuchy, pocieszeniu. Rodzaj obozowej psychoterapii, który pomagał znieść ciężar egzystencji.
Frankl określa logoterapię jako metodę introspektywną – w sobie samym należy szukać chęci do życia i jego sensu. To, według autora, największa siła motywująca do działania, do przeprowadzania zmian.
Opinie
Na razie nie ma opinii o produkcie.